+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr
  EN

Türkiye – Makedonya Ekonomik İlişkilerinde Yeni Ufuklar Sempozyumu Gerçekleştirildi.

İktisadi Araştırmalar Vakfının koordinasyonunda Türkiye – Makedonya Ekonomik İlişkilerinde Yeni Ufuklar Sempozyumu 29 Kasım 2017 tarihinde, Üsküp’te Aleksandar Palace Otel’inde yapıldı.

 

                Vakıf Başkanı Prof. Dr. Ahmet İNCEKARA’nın konuşmasıyla başlayan sempozyumda Makedonya Dış Yatırımlardan sorumlu Devlet Bakanı Prof.Phd. Adnan KAHİL ,T.C Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal KARA, Türkiye –Makedonya Ticaret Odası MATTO Başkanı Aydoğan ADEMOSKİ , Makedonya Ekonomi Odası Meclis Başkanı Antoni PESHEY ve Halkbank A.D Üsküp Genel Müdürü Bilal SUCUBAŞI ,Türkiye –Makedonya Ekonomik İlişkilerine yönelik görüşlerini toplantıya katılanlarla paylaştılar.

                Toplantıya Türkiye’den gelen iş adamları ve Makedonya’nın önde gelen şirketlerinin temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

                Yapılan Konuşmalarda;

Makedonya’nın başta Türkiye olmak üzere ,tüm ülkelerle ticareti geliştirmeyi amaçladığı Makedonya’nın küçük bir Pazar olmadığını ,AB ve Bölge ülkeleriyle yapılan anlaşmalar çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiği, Türkiye ile Makedonya arasındaki , Serbest Ticaret Anlaşmasının genişletilmesi ve Makedonyalı şirketlerinin de Türkiye’de yatırım yapmalarını gerektiği ,mevcut durumun iki ülke arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmaktan  uzak olduğu ancak Türk firma ve iş adamlarının Makedonya’da milat yazdığını dile getirildi.

                Sayın Tülin Erkal Kara Türkiye’den gelen misafirlere elçilik rezidansında resepsiyon düzenledi. Resepsiyonda Sayın Büyükelçi  Makedonya Dış Yatırımlardan Sorumlu Prof.Dr.Adnan Kahil ve Türkiye-Makedonya Ticaret Odası Başkanı Aydoğan Ademoski ,toplantıya katılarak iş adamları ile yapılabilecek projelerle ilgili görüş alışverişinde bulundular.

                Vakıf Başkanı Sempozyuma katkılarından dolayı  T.C. Büyükelçisi  Sayın Tülin Erkal KARA’ya, Sayın Prof.Dr. Adnan KAHİL’e, ve Halkbank Makedonya Genel Müdürü Sayın Bilal SUCUBAŞI’ya  günün anısına  plaket taktim etti.