+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr
  EN

Türkiye-Belarus Ekonomik İşbirliği’nin Geliştirilmesi Sempozyumu Gerçekleştirildi.

9 Kasım 2017 Perşembe günü, Belarus’un Başkenti Minsk’de President Hotel’de düzenlenen Sempozyum, İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından Belarus Ticaret ve Sanayi Odası, Belarus Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Belarus İş Konseyi Başkanlığı ve Türkiye Minsk Büyükelçiliği’nin desteğiyle düzenlenmiştir.

Sempozyumun açılış konuşmalarını, sırasıyla Vakıf Başkanımız Prof. Dr. İncekara, Mr. Viladimir Ulakhovich, Mr. Pavel Utyupin, Kadir Bal, Sefa Gömdeniz ve büyükelçimiz Kezban Nilvana Darama yapmıştır.

Her iki ülke taraflarının ortak söylemi iki ülke arasındaki ticari işbirliğinin geliştirilmesi ve  yatırımların artırılmasıdır.

En büyük ticari ortağı Rusya olan Belarus’un 180 ülke ile dış ticaret ilişkisi vardır. Kişi başı GSMH’nın 5000 ABD doları civarında olduğu ülke dış yatırımları ülkesine çekmek için mevcut sanayi ve ticari tesislerinde modernleşme yoluna gitmektedir. Belarus, ülkemizin küresel ticaretteki yeri ve gelişmesi bakımından yatırımcı ülke olarak görmekte ve ticari ilişkileri geliştirmek ve yatırımcıları çekmek istemektedir.

11 Kasım 2016’da Belarus’da Cumhurbaşkanımız tarafından gerçekleştirilen ziyarette iki ülke arasında ekonomi ve diğer birçok alanı kapsayan eylem planı, mutabakat zaptı ve anlaşma imzalanmıştır.

Sempozyumun tebliğ oturumunda “Türkiye’nin Ekonomik Profili ve Belarus ile Potansiyel İşbirliği Fırsatları” konulu bir sunum yapan Vakfımız Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin, ülkemizin ekonomik ve yatırım performansı hakkında bilgileri aktarırken iki ülke arasında işbirliği geliştirilebilecek alanları da işaret etmiştir.

Sempozyum’un programına ve Prof. Şahin’in sunumuna ulaşabilirsiniz.

Belarus Sempozyumu Prof.Dr.Adem Şahin Sunum için Tıklayınız.pptx