+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr

İKTİSADİ ARAŞTIRMALAR VAKFI , MİNSK’TE, TÜRKİYE-BELARUS EKONOMİK İŞBİRLİĞİNİ GELİŞTİRME SEMPOZYUMU DÜZENLEYECEK

Sempozyum Hazırlık Çalışmaları için Vakıf Başkanı Prof. Dr. Ahmet İNCEKARA ,Başkan Yardımcısı İbrahim Halil ÇİFTÇİ ve Genel Sekreter Nahit ÖZEN’ 8-10 Haziran 2017’ tarihlerinde Minsk’te çeşitli kurum temsilcileri ile  bir araya geldi.

Belarus Büyükelçisi Kezban Nilvana DARAMA  ile yapılan görüşmede   böyle bir etkinliğe gerçekten ihtiyaç olduğunu ve verimli sonuçlar alabileceğimizi etkinliğin  tüm aşamaların da  her türlü desteği sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Ticaret Müşaviri Mustafa Fatih TURHAN ‘da Müşavirliğin Organizasyonla ilgili her iki ülkenin resmi kanallarla irtibat halinde olacaklarını  etkinliğin başarıya ulaşması için gayret göstereceklerini  ve sempozyumdan olumlu sonuçlar alınabileceğini belirtti.

Belarus Ekonomi Bakanlığı Yatırım Politikaları Bölüm Başkanı Elena PERMINOVA  ve ,Belarus Özelleştirme ve Araştırma Ajansı  Direktörü Mikhail DASHUK ve Ajans Uzmanlarının katıldığı toplantıda  Sayın İncekara vakfın tanıtımını ,etkinlikleri hakkında bilgi verdi ,ve planlanan sempozyum  programı hakkında bilgilendirme yaptı.  Sayın  Direktör Dashuk , böyle bir toplantının  gerekli olduğunu  ve iki ülkenin iş adamlarına vizyon kazandıracağını ,bu konuda vakfa yardımcı  olacaklarını söyledi. Yoğun programları nedeniyle bu toplantının ekim sonu veya kasım  ayında yapılmasının daha uygun olacağını  ifade etti.

 Belarus Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Departmanı Başkanı Aliaksandr HALAVAROU ve Danışman Iouri ANDRIEVSKİ ile yapılan toplantılarda Vakıf Başkanı Prof.Dr. Ahmet İNCEKARA Vakfın yurt dışında  gerçekleştirdiği  bu amaçla düzenlenen toplantılar hakkında  Belarus ta planlanan sempozyum programı ile ilgili  bilgi verdi. Bu bağlamda  Belarus Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Departmanın bu etkinlikte partner olmasını talep etti.

Belarus Ticaret ve Sanayi Odası Uluslararası İlişkiler Departmanı Başkanı Aliaksandr HALAVAROU böyle bir toplantının iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğinin gelişmesine katkı sağlayacağını  ,daha önce yapılan bu tür toplantılarda yaşanan olumsuzlukların  yaşanmaması için karşılıklı işbirliğinin yapılmasını ve üzerimize düşecek görevleri üstlenmeye hazır olduklarını belirttiler. Ancak bu toplantının Eylül ve Ekim aylarında iki ülke arasında yapılacak benzer toplantıların olduğunu,toplantının Kasım 2017’de yapılmasının daha uygun olacağını Belarus Ticaret ve Sanayi Odası Temsilcisi bu faaliyet için  Vakfın Partneri olabileceğini belirtti.

İAV Heyeti Belarus’ ta faaliyette bulunan Türk Firma temsilcileri Nobel İlaç Genel Müdürü Cihangir Gürkan ŞEN ve Turkcell Belarus Pazarlama Genel Direktörü Murat ALTUNTAŞ makamlarında ziyaret etti.

 

Her iki şirket yöneticileri sempozyumun iki ülke için yararlı olacağını ve katkıda bulunabileceklerini söylediler.