+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr
  EN

Türkiye –Macaristan Ekonomik İşbirliğini Geliştirme Sempozyumu 1 Aralık 2016 tarihinde Budapeşte Courtyard Marriot City Center Otelde gerçekleştirildi.

Türk ve Macar iş  adamlarının yoğun ilgi duyduğu toplantı İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı  Prof. Dr. Ahmet İncekara’nın  konuşmasıyla başladı. Toplantının açılış oturumunda, sırasıyla  Macaristan Dış İşleri ve Ekonomi Bakanlığı Diploması Sekreteri Levente Magyar, Macar Sanayi ve Ticaret Odası, Macar Türk Komitesi Başkanı MR. Andras Rev, Ekol Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Musul, Türk-Macar İş konseyi Başkanı Adnan Polat, Dünya Türkiye İş konseyi Başkan Yardımcısı  Suat  Karakuş, Sempozyumun düzenlenmesinde maddi katkıda bulunan  TİKA Başkanlığının  Macaristan Koordinatörü  Pınar Özcan Küçükçavuş,  Türkiye  Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı ve  Türkiye Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, iki  ülke arasındaki ticari işbirliğinin artırılması yönünde her türlü destek ve çalışmanın   gelecekte ticari ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını  ve ticari faaliyetleri engelleyen sorunların kısa sürede çözümlenebileceğini   ifade ettiler.

 

Prof. Dr.Mehmet Şükrü Tekbaş’ın moderatörlüğünde  gerçekleştirilen Panel oturumunda  Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası  Dış İşleri Direktörü  Maria Stark, Türkiye Ticaret Ataşesi  Faruk Cömert, Macaristan  Yatırım Teşvik Dairesi Direktörü Tunde Kis, Macaristan Eximbank Genel Müdürü Arda Tugay ve  İhracat Geliştirme Direktörü  Omari  Vanidze   konuları ile ilgili açıklamada bulundular ve soruları cevapladılar.

Mr. Andras REW’in yönetimindeki ikinci panel oturumunda  Macaristan’da faaliyette bulunan firma temsilcileri  sırasıyla  ALX  Polat Ltd  Holding  Temsilcisi  Galip Yılmaz Metix Temsilcisi Uğur Üstünel, Çelebi Holding Temsilcisi Taner Sarı, Ekol Lojistik Temsilcisi  Akos Kovaks, Otokoç  Budget  temsilcisi Hasan Kurt ve Ege Fruit Temsilcisi  Mustafa Sezen,  Faaliyetleri ile ilgili Macaristan ve Türkiye’de Karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiler.

Sempozyumun  panel oturumlarının  izleyenler tarafından çok olumlu geçtiği ifade edildi.

 Her iki ülkenin iş adamlarının tanışmalarına imkan veren iş forumu B2B toplantıları ile devam etti.

Katılımcıların yoğun ilgisini ve beğenisini kazanan Sempozyum Türkiye Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Bey ve Bakanlık Temsilcileri, Türkiye Macaristan Büyükelçisi, İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, TİKA koordinatörü, açılış oturumunda ve panellerde konuşma yapan  konuşmacılar ile Türk ve Macar İş adamlarının katıldığı akşam yemeği ile sona erdi.