+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr
  EN

Cumhuriyetin 100. Yılında Ordu İlinin Ekonomik Vizyon Arayışı semineri Ordu /Belde Otel’de Gerçekleştirildi

Vakfımız tarafından Albaraka Türk Katılım Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen seminere ilgi büyüktü.

Seminerin Açılış oturumunda;

İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara,

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi,

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce,

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Çoruh,

Ordu Valisi Sayın İrfan Balkanlıoğlu, 

birer konuşma yaptılar.

 

Misafir Konuşmacı olarak;

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin,

 

Panel oturumda;

Panel oturum Başkanı İletişim Uzmanı ve Yazar Prof. Dr. Ali Atıf Bir,

TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil,

Kwork Koç Üniversitesi Girişimcilik ve Araştırma Merkezi Koordinatörü Burak Yaman,

İş adamı, Özkök Hipermarketler Grubu Başkanı Yusuf Senol Özkök panelist olarak birer konuşma yaptılar.

 

Ayrıca;

Fatsa Kaymakamı  Mehmet Yapıcı, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Tarık Yarılgaç, Ordu Baro Başkanı Av. İlhan Kurt, Ordu  Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Basın İlan Müdürü  Çetin Oranlı , STK temsilcileri, Basın Temsilcileri ve iş adamları seminere katılmıştır.

Açılış oturumunda konuşma yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Ordu ekonomisinin fındığa dayalı olduğunu, ancak Ordu ili  geleceğinin turizm e bağlı olacağını, Arap turistlerin bölgeye olan ilgisinin arttığını, Suudi Arabistan ile Ordu arasında direkt seferlerin yapılacağını, Ordu’da arıcılığın da önemli bir ekonomik  ürün olduğunu OSB ‘yi büyütme çalışmaları içinde olduklarını belirtmiştir.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Çoruh, bu toplantının ilimiz ve bölgemiz için çok yararlı olacağını, refah seviyesinin artmasında farkına varamadığımız bir çok zenginliklerin ortaya çıkarılması ile mümkün olacağını, bu sayede bölge ekonomisinin  gelişeceğini, yapılacak bilimsel sunumların vizyon oluşturmada  yararlı olacağını, ifade etmiştir.

Seminerin açılış oturumunda İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara; Vakfın 1962 yılında kurulduğunu, yurt içi ve yurt dışında bilimsel araştırmalar /sempozyumlar/ seminerler ve projeler yaptığını, Karadeniz bölgesi ve Ordu’da pek çok seminer düzenlediklerini, 1985 yılında Ordu’da balla ilgili, 1986 yılında Fatsa’da balıkçılıkla ilgili, ayrıca Ordu il Kalkınma seminerlerini düzenlediklerini, bu seminerin kalkınma süreci için bir ışık  ve bir adım olacağını söyledi.

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi; Tüm sektörlerde en büyük riskin strateji riski olduğunu, stratejinizin mutlaka sizi hedefe götürmesi ve dolayısıyla ortaya konacak vizyonun doğru belirlenmesi gerektiğini,  bir ilin kalkınmasında organizasyonun başarısının tesadüflere bırakılamayacağı, bunun tanımlanması  ve stratejik hedeflere dönüştürülmesi  gerekliliğini vurguladı.

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, DOKAP’ın bölgede geliştirdiği yatırımların çok önemli olduğunu, illerin kalkınmasına yönelik verimli birçok projenin hayata geçirildiğini, yeni proje çalışmalarının  devam ettiğini, sanayi ve turizm altyapı çalışmalarına hızla devam edildiğini ve DOKAP olarak illere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.

Seminer Misafir Konuşmacı ve Panelistlerin sunumlarını takiben soru cevap bölümü ile sona erdi.

Katılımcılar toplantının amaca uygun olduğunu, yeni fikirler edindiklerini, ancak süre uzun tutularak eylem planları ile ilgili görüşlerin de belirtilmesinin toplantıya renk katacağını ifade etmişlerdir.