+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr
  EN

“Türkiye-Pakistan Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi” Sempozyumu 7 Aralık 2015 tarihinde Lahor'da gerçekleştirildi

 

Türkiye ile Pakistan  Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi Sempozyumu TİKA, T. Halk Bankası, Borsa İstanbul A.Ş. ve Zorlu Enerji Group’un destekleri ile  7  Aralık 2015 tarihinde Lahor Pearl Continantel Otelde başarı ile gerçekleştirildi.

 

Yoğun bir katılımın olduğu toplantının

 Açılış oturumunda 

 

İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet İncekara,

CEO Punjab, Board of İnvestment &Trade Amena Cheema

 Borsa İstanbul Başkan Yardımcısı Mustafa K.Yılmaz,

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu

 Chairman PBIT  Abdul Basit,

Türkiye büyük Elçisi  Babür Girgin

T.C Ekonomi Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı  Hüsnü Dilemre   birer konuşma yapmışlardır.

Konuşmacılar,  dünyada 2008 yılından bu yana krizin süre geldiğini, gerek AB ülkelerinde, Japonya’da, gerekse ABD de  krizin etkilerinin devam ettiğini, ekonomi ve pazarların daraldığını,  dünyadaki bu gelişmelere rağmen Türkiye’nin büyüme potansiyeli gösterdiğini, Pakistan ekonomisinin önemli potansiyellere sahip olduğunu, Türkiye’nin  bu potansiyeli harekete geçirilmesi yönünde adımlar atmaya hazır olduğunu,

 

Maden kaynakları, tarım ürünleri, alt yapı yatırımları enerji, finans alanlarında  Türk iş adamlarının  yatırım yapabileceklerini, günümüzde yüksek katma değer yaratmanın  ve rekabetçi ekonominin temel iki bileşeni olduğunu ifade etmişlerdir.

 

Her iki ülke arasında geçmişe  dayalı  güçlü tarihi,  sosyal-kültürel ilişkilerinin   bulunması, nüfusun büyük çoğunluğunun Müslüman olması   büyük dost ve müttefik iki devlet olduğunu gösteren en önemli göstergelerdir. Uluslararası her alanda ortak  politikaları geliştirme konusunda da işbirliği yaptıklarını ancak  ülkelerin  potansiyelini  yansıtmayacak ölçüde sınırlı olduğunu  ve  yıllara göre değişkenlik gösterdiğini ifade etmişlerdir.

 

 

Türkiye- Pakistan  ekonomik ilişkilerinin  temel dinamiklerinin ne  ölçüde  değiştiğini belirlemek, iki ülke  arasındaki ekonomik–finansal ilişkilerini daha ileri seviyelere çıkarmak bu sempozyumun asıl amacı olduğunu, buradan çıkacak sonuçların gelecekte ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını, ülkeler arası ticari ve ekonomik ilişkilerin bilimsel olarak araştırılmasının yararlı olacağını ifade etmiştir.

 

Pakistan’ın zengin doğal kaynakları ve geniş tarım alanları bulunduğunu, Teknoloji ve kimyasal alanda yoğun Ar-Ge çalışmaları yapıldığını ve başarılı sonuçlar alındığını ifade eden Pakistanlı yetkililer, Türkiye’nin Pakistan’a, Pakistan’ın da Türkiye’ye çeşitli konularda verebileceği çok şey olduğunu, ithalat ve ihracat hacminin arttırılması yönünde çalışmaların yapıldığını, özellikle Türk iş adamlarının  Pakistan’da yatırım yapmalarının özendirileceğini belirtmişlerdir.

 

Ülkelerarası ekonomik–ticari ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olacak görüş ve düşünceleri her iki ülkenin hükümet üyeleri, bürokrat, sanayici, iş adamı ve yöneticileri ile paylaşılmasının son derece önemli olduğunu, İki ülke arasında yatırım yapacak kişi ve kuruluş temsilcilerinin bu toplantıda bir araya gelmelerinin iş dünyaları arasında sürdürülebilir ilişkiler kurulmasına yardımcı olacağını, firmalar arasında diyalog tesis edileceği hususları üzerinde durmuşlardır.

 

Sempozyumun program akışı içinde yer alan Keynote Speaker oturumuna  Pakistan LUMS  Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Syed Turab Hussain   Oturuma başkanlık etmiştir.

Türkiye ekonomik profili Türk Hava Kurumu Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Toprak, geniş kapsamlı bir sunum yapmıştır. Her iki ülke  ekonomik ilişkilerinin iyi yönetilmesi halinde bugünkü seviyesinin çok üstüne çıkarılabileceğini, Pakistan’ın Türk  yatırımcılar için uygun bir ülke olduğunu,  Gıda, Tekstil, Enerji, Alt yapı hizmetleri, gibi sektörlere iş adamlarının yatırım yapılabileceklerini belirtmiştir.

 

 

Pakistan‘ın Ekonomik profili Dr. Hafeez Ahmet Pasha tarafından ayrıntılı olarak sunulmuştur. Konuşmacı, Pakistan’ın gelişmekte olduğunu, dış piyasalara açılmak için devletin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu, Türkiye tarafından Pakistan’da yapılacak yatırımların istihdama büyük katkı sağlayacağını,120 & olan asgari ücretle  insanların tasarruf  edemeyeceğini, fon yaratıcı kaynaklara ihtiyaç olduğunu, Pakistanlı yüksek gelir sahibi olanların da kendi ülkeleri için yatırım yapmaları gerektiğini, eğitimli insanlara ihtiyaç duyulduğunu, devletin yabancı yatırımcılara sıcak baktığını İfade etmiştir.

 

Prof. Dr. Mehmet Şükrü Tekbaş’ın moderatör olarak katıldığı  Sempozyumun Panel Oturumunda,

Türkiye Cumhuriyeti  Pakistan  Ticaret Müşavir Sayın Ferhat Kavaklı

 

Puncub Board of Investment &Trade Kordinatörü Muhammad Haroon Shaukat

 

Albayrak Group Genel Md. Yrd. Ahmet Yıldırım

 

Zorlu Enerji Group Pakistan Genel Müdürü Syed Mumtaz Hassan  

 

Türkiye–Pakistan ekonomik İlişkilerinin geliştirilmesi yönünde görüş ve önerilerini katılımcılarla paylaşmışlardır.

 

Konuşmacılar özellikle iki ülke ekonomik ilişkilerinin daha iyi nasıl olabileceğini, Türkiye Ticaret Müşavirliğinin, ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik büyük çaba sarf ettiğini ve çalışmalarının sonuçlarını kısa sürede alınabileceğini,  gelecek dönemde daha da geliştirileceğini, zira Pakistan’da geniş bir potansiyel bulunduğunu  belirtilmiştir.  

 

Pakistan’da  henüz keşfedilmemiş yatırım alanları olduğunu  çeşitli piyasa ve sektörlerde fırsatların bulunduğunu, öncelikli davranan ülkelerin büyük avantajlar sağlayacağını ifade etmiştir.

 

Pakistan’da yatırım yapmış Türk iş adamı olarak  Pakistan / Lahor’da  iş yapmaktan çok memnun olduklarını, gelecek yıl yapacakları yeni yatırımlarla  yeni istihdam alanları yaratacaklarını böylece de Pakistan istihdam politikasına katkı sağlayacaklarını,  belirtmişlerdir.

 

 

Konuşmalar sonunda soru cevap bölümünde katılımcıların çeşitli sorularına panelistler cevap vermişlerdir.

 

Sempozyuma, Türkiye’den T.C İslamabat Büyük Elçisi Sayın Babür Girgin, T.C Ekonomi Bakanlığı Müşteşar Yardımcısı Sayın Hüsnü Dilemre ve Halkbank Yönetim Kurulu Başkanı ve bazı üyelerle birlikte Genel Müdür Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun katılmaları  ve konuşma yapmaları toplantıya ayrı bir değer katmıştır.

 

Sempozyuma katılanlar  toplantının çok verimli olduğunu, iki ülkenin ekonomik yapılarına dair bilgi sahibi olduklarını,bu tür toplantıların iki ülkenin  iş adamlarını tanımalarına vesile olacağını ve dolayısıyla ekonomik ilişkilerinin gelişmesine ve sürdürülebilirliğine  katkı sağlayacaklarını belirtmişlerdir.

Sempozyum ile ilgili basında çıkan haberler

http://www.dailytimes.com.pk/punjab/08-Dec-2015/symposium-explores-business-opportunities-between-turkey-pakistan