+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr
  EN

İKTİSADİ ARAŞTIRMALAR VAKFI PAKİSTAN’DA

İktisadi Araştırmalar Vakfı,

TİKA, Borsa İstanbul, Halkbank ve Zorlu Enerji Grubu’nun destekleriyle ARALIK 2015’TE LAHOR/ PAKİSTAN’da  “TÜRKİYE-PAKİSTAN EKONOMİK İLİŞKİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ “konulu sempozyumu düzenliyor.

İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı ve Genel Sekreteri, 23-29 Ağustos’ta Lahor ve İslamabad’ta kamu/özel kuruluşların yöneticileri ile partner kuruluşu belirleme ve program detayları ile ilgili bir dizi görüşmeler yaptı sempozyumla ilgili görüş alışverişinde bulunmuştur.

Bu bağlamda;

 • Lahor’da Penjap Ticaret, Yatırım ve Sanayi Bakanı
  Dr. Muhammed Shagligue
  Cheif Executive Officer Goverment of the Penjap
  Habib ur Rahman Gilani
  Penjab Board of İnvestment & Trade
  Muhammed Harron Shaukat

 • Lahor Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı
  Ijaz Ahmed Mümtaz
  Lahor Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı
  Syed Mahmood Ghaznavi    

 • Penjap Zarai Taragiati Bank Ltd
  Başkan ve CEO’ su Syed Talat Mahmood 

 • LUMB Üniversitesi Ekonomi Pakistan Dekanı
  Prof. Syed Turab Hussain ile görüşülmüştür.

            Punjap Board of Investment Ltd bu sempozyumda Pakistanlı partner olarak belirlenmiş ve Sanayi ve Endüstri Bakanı Dr. Muhammed Shagligue ile Vakıf Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara konu ile ilgili partnerlik protokolünü törenle imzalamışlardır.

         

         

            Başkan ve Genel Sekreter İslamabat’ta CEO CLUB Pakistan’ın organize ettiği “Believe In Pakistan “ konulu seminere misafir yöneticiler olarak katılmış ve Plaket töreninde Sayın İncekara, konuşmacılara plaketlerin takdim etmiştir.  Seminerde Türkiye Büyük Elçisi Sayın Babür Girgin’de bir konuşma yapmıştır.

          

          

            Seminerde bir çok Pakistanlı iş adamları ile tanışılmış iş adamlarına Vakfın Lahor’da yapacağı sempozyuma mutlaka davet edileceği sözü verilmiştir.

            T.C. Büyükelçisi Sayın Babur Girgin’i makamında yaptığımız ziyarette sempozyum konusunda kendisine detaylı bilgi verilmiş, Sayın Büyükelçi sempozyumun Pakistan’la ekonomik ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağını gelecek konuşmacıların, Türkiye’nin kalkınmasında ön plana çıkan hususların bir model olarak Pakistanlı iş adamlarına anlatılmasının yararlı olacağını ve sempozyum programı üzerinde görüşlerini de belirterek bu konuda elçiliğin her türlü yardımı yapacağını  ifade etmiştir.