+90 (0212) 233 21 07       info@iav.org.tr
  EN

“Türkiye-Sırbistan Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi” Sempozyumu 25 Şubat 2015 tarihinde Belgrat’ta gerçekleştirildi

Türkiye Sırbistan Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi Sempozyumu Türk ve Sırp İş adamları  ve Sırbistan Yazılı ve Görsel medyası tarafından büyük ilgi ile takip edildi.

İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenen “ Türkiye Sırbistan Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi” Sempozyumu 25 Şubat 2015 tarihinde Belgrad Metropol Hotel’ de 09.30-17.00 saatleri arasında gerçekleştirildi.

Sempozyum tarihinden bir gün önceki akşam,  Sırbistan Büyük Elçiliği ev sahipliğinde Büyükelçi  Sayın  M. Kemal Bozay tarafından verilen resepsiyona  , Türk ve Sırp iş adamları ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakan Yardımcısı  Sayın Adnan Yıldırım beyin de   iştirak etmesi resepsiyona ayrı bir değer kattı.

Metropol otelde yapılan sempozyumun açılış oturumu  İktisadi Araştırmalar Vakfı Prof.Dr. Ahmet İncekara’nın konuşması ile başladı. Sırasıyla Sırbistan Başbakan Yardımcısı  ve Ticaret Bakanı Rasim Ljajic  ve Türkiye Cumhuriyeti   Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım konuşma  yaptılar. Her iki bakanda Türk-Sırp ilişkilerinin daha ileriye götürülmesi için hükümetlere düşen görevleri yapmaya hazır olduklarını,belirttiler.  Rasim Ljajic  Sırbistan’da daha çok Türk yatırımcılarını görmeyi arzu ettiklerini, yatırımcılar için Sırbistan’ın iyi bir pazar olabileceğini,bu toplantıya gösterilen ilginin  Sırbistan da şimdiye kadar yapılan toplantılardan daha fazla olduğunu dile getirdi.

Adnan  Yıldırım beyde,toplantının her iki ülke ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağını özellikle Halkbankın Sırbistan’da banka satın almasının ,gelecekte ülkelerin  ekonomik ilişkilerin gelişmesine ve finans sektörüne  büyük katkısı olacağını belirtti.

Son derece yapıcı geçen sempozyumun açılış oturumunda söz alan diğer konuşmacılar, T.C. Büyükelçi M.Kemal BOZAY,  UKİD Başkanı M.Serdar ÇELEBİ, DEİK Türkiye –Sırbistan İş konseyi Başkanı Aleksandar MEDJEDOVİC,  Sırbistan Ticaret Odası  Uluslar arası Ekonomik İlişkiler Direktörü Aleksandra STANAREVIC ,Halk Bankası   Genel Müdür Yardımcısı Mustafa AYDIN, Sempozyumun  her iki ülkenin ekonomik  ilişkilerini daha ileriye götüreceğine inandıklarını, ve her iki ülke  hükümetlerinin de gelişmelerin önündeki  engelleri kaldıracak kararları hızlıca alması gerektiğini belirttiler

Sempozyumun tebliğ oturumunda, her iki ülkenin değerli bilim insanları  Prof. Dr. Adem Şahin ve Prof. Dr. Hasan Hanic, ülkelerinin ekonomik göstergeleri ile ileriye yönelik yatırım  potansiyeli  hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

Öğleden sonra gerçekleştirilen  Prof. Dr. Hasan Hanic’in  moderatörlüğündeki birinci  panel oturumunda,Türkiye Ticaret Ateşesi  İsmail  BOZDEMİR, Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası  Dış ilişkiler uzmanı  Aleksandar KEMİVES , Borsa İstanbul Pazarlama ve Satış Bölümü Direktörü A.Serhat GÖRGÜN,Halk Bankası Daire Başkanı  Levent GÜZEN   iki ülke arasındaki ilişkileri çeşitli yönlerini ele alan birer konuşma yaptılar.

Özellikle Borsa  İstanbul temsilcisi Sayın A.Serhat Görgün Borsa İstanbul’un faaliyetlerini ve hedefleri hakkında  ayrıntı bilgi verdi. Sırbistan şirketlerinin  kurumsallaşması halinde Sırbistan borsasının gelişeceğini, kurumsallaşmanın ise şirketlerin sermaye yapılarında  öz kaynaklarının güçlü olması halinde mümkün olabileceğini  iki ülke borsaları arasındaki ilişkilerin arttırılması yönünde her türlü eğitim desteğini verebileceklerini ifade etmiştir.